Jedním z typů brýlí, které měl na sobě alespoň jednou snad každý z nás, jsou ty sluneční. Na rozdíl od těch dioptrických nemají za úkol upravovat náš zrak, nýbrž chránit naše oči před poškozením, zejména přímým slunečním světlem. Již malé dítě ví, že dívat se přímo do Slunce není pro naše oči zrovna to pravé ořechové. Přesto se tomu mnohdy nevyhneme. Platí to třeba pro řidiče dálkových vozidel, lidi, kteří pracují po celý den venku, ale třeba i lyžaře, kteří se potýkají se slunečními paprsky odraženými od sněhu, které mají stále velkou sílu. Bylo tedy potřeba najít způsob, jak náš zrak ochránit.
Je však také pravdou, že v posledních desetiletích se ze slunečních brýlí stal kromě ochranné pomůcky i módní doplněk. Zejména mladí lidé je často nosí i uvnitř domu, a to nikoliv kvůli ostrému světlu, nýbrž aby vypadali „cool“. Zda to funguje, musí posoudit každý sám. Tohoto trendu se však chytli jejich výrobci, kteří začali nabízet širokou škálu nejrůznějších modelů. Některé z nich se skutečně soustředí na to, aby očím poskytly co největší ochranu, avšak většina z nich se snaží nalákat především svým vzhledem. Jejich skla bývají pouze zatemněná bez UV filtru, takže nás před nebezpečným zářením neochrání. Tyto jsou skutečně vhodné jen jako módní doplněk.
Mezi ty méně známé pak patří například sluneční brýle bílé. S nimi se většina z nás ještě nesetkala. Je totiž pravdou, že jejich prodej není zrovna nejvyšší. Důvodů k tomu je hned několik, ovšem tím asi největším je prakticky neexistující marketing. V reklamách ani ve filmech tento typ nevidíme, a o čem lidé nevědí, to si nekoupí.Také je pravdou, že je k nim přistupováno poměrně s nedůvěrou. Koneckonců sluneční brýle mají být černé. Na to jsme zvyklí a dává nám to i smysl. Bílé nám tedy připadají nepřirozené, a tak je odmítáme. Protože je jejich prodej tak nízký, obchodům se nevyplatí mít je na skladě, takže o nich lidé příliš nevědí. Kruh se tak uzavírá. Možná by však bylo dobré jej konečně prolomit