JednÃm z nejvÄ›tÅ¡Ãch fenoménů dneÅ¡nà doby je bezesporu internet. PrávÄ› dÃky nÄ›mu majà dnes lidé pÅ™Ãstup prakticky jakékoliv informaci, která se zamane. To ovÅ¡em může být i problém. Pro běžného ÄlovÄ›ka totiž nemusà být zrovna jednoduché rozeznat, co je pro dané téma relevantnà a co naopak nemá pÅ™ÃliÅ¡ velký význam.
Â
Â
Dále je potÅ™eba vzÃt v úvahu, že zdaleka ne vÅ¡e, co na internetu najdeme, musà být nutnÄ› i pravda. Ve skuteÄnosti by se dalo Å™Ãci, že poÄet dezinformacÃ, polopravd a vÄ›cà vytržených z kontextu je mnohem vÃce než tÄ›ch, které jsou skuteÄnÄ› pravda.
Â
To může pÅ™edstavovat problém zejména u odborných témat. Pokud totiž nemáme dostateÄnou odbornou průpravu, pak nemáme vůbec Å¡anci rozeznat, co je pravda a co nikoliv. DÃky tomu se také vyrojilo tolik nejrůznÄ›jÅ¡Ãch konspiraÄnÃch teoriÃ. Když se na nÄ› totiž podÃváme, zjistÃme, že naprostá vÄ›tÅ¡ina spoÄÃvá v nepochopenà základů daného oboru.
Â
Bohužel, mnoho lidà věřÃ, že k pochopenà tÄ›chto vÄ›cà nenà zapotÅ™ebà vzdÄ›lánÃ, nýbrž staÄà klasický rozum, s jehož pomocà si odvodà vÅ¡e, co potÅ™ebujÃ. Bohužel je pravdou, že v mnoha pÅ™Ãpadech tomu tak ani zdaleka nenÃ. Naopak, v naprosté vÄ›tÅ¡inÄ› pÅ™Ãpadů tito lidé dojdou k naprosto mylným závÄ›rům, které jim následnÄ› mohou Å¡kodit.
Â
Â
Jak tedy s informacemi, které na internetu najdeme, nakládat? Velmi opatrnÄ›, zvláštÄ› pokud jsou, jak se Å™Ãká, mimo náš obor. Navzdory vÅ¡em opatÅ™enÃm si totiž na internet může psát prakticky kdokoliv cokoliv, bez ohledu na to, zda je to pravda Äi nikoliv.
Â
Také se musÃme mÃt na pamÄ›ti pÅ™ed faleÅ¡nou jistotou. Jako lidé jsme totiž mnohem spÃÅ¡e ochotni uvěřit tomu, co naÅ¡i domnÄ›nku podporuje, spÃÅ¡e než tomu, co ji vyvracÃ. O tom, jak to může být nebezpeÄné, zvláštÄ› když to spojÃme s internetovými algoritmy, asi nenà tÅ™eba hovoÅ™it. Proto se mÄ›jme vždy na pozoru a vÅ¡e si ověřujme, i když jsme si o dané vÄ›ci naprosto jisti.