Člověk peníze používá v mnoha formách již od vzniku těch nejstarších civilizací. Platidla v mnoha způsobech a podobách se vyskytují v dějinách každé země, každého malého státu. Jejich tradice provází lidské pokolení již dlouhá staletí. Nejprve v podobě výměnného obchodu byly směňovány předměty určité hodnoty za jiné, přibližně stejně vysoké hodnoty, aby celá směna byla co nejvíce spravedlivá. Výměnný obchod ale brzy nahradily první mince, u starého národa Keltů zvané duhovky, jiné národy pro svá platila měly i jinak znějící názvy. V našich končinách ražené pražské groše byly o několik staletí později vystřídány prvními bankovkami za vlády mocné Marie Terezie.
A šekové knížky, jež by možná ještě naši prarodiče dokázali nalézt a zavzpomínat, jsou dnes vystřídány bankovními kartami, a tak se někdy stane, že klasickou hotovost člověk u sebe ani nemůže najít. Vzhledem se peníze liší, ale jejich funkce zůstává https://www.mobilmania.cz/clanky/prvni-nove-mobily-roku-2018-jsou-tri-xperie-znamy-hranaty-design-zustava/sc-3-a-1340652/default.aspx stejná. Stejná zůstává i jejich důležitost pro celou společnost, stejně jako pro každého jednotlivce v ní. A tak nezbývá nic jiného, než si položit otázku proč tomu tak vlastně je? Proč je úloha peněz ve společnosti pořád tolik důležitá? A nakonec, kazí peníze člověka https://www.fahd.cz/kazi-penize-cloveka/? Peníze a dobrá finanční situace člověka značí i dnes v mnoha případech jeho moc, kterou ovládá životy druhých.
Stav státní pokladny má zase vliv na život všech jeho občanů. A finanční situace jednotlivců je důležitým kritériem jejich spokojenosti. Možná právě proto jsou peníze tak mocným nástrojem ovládnutí druhých, nástrojem, který může ničit, ale i rozvíjet. Nástrojem spokojeného života v dostatku, ale i neustálé touhy vlastnit víc a víc. Nástrojem, který stejně jako svět přetváří k dobrému, jej je schopen ničit a deformovat ke špatné straně. Peníze hrají i dnes stále důležitou roli. Je ale na místě si neustále uvědomovat, že ani ony nejsou všechno a naše štěstí nestojí jen na tom, kolik toho vlastníme.